• Moldavská horská dráha - Slider - foto 7
  • Moldavská horská dráha - Slider - foto 1
  • Moldavská horská dráha - Slider - foto 2
  • Moldavská horská dráha - Slider - foto 3
  • Moldavská horská dráha - Slider - foto 4
  • Moldavská horská dráha - Slider - foto 5
  • Moldavská horská dráha - Slider - foto 6

Moldavská horská dráha - Přesunutý kostel v Mostě - 500 let - přechod na stránku na Facebooku

Moldavská horská dráha - Destinační agentura Krušné hory o.p.s. - přechod na stránku

Moldavská horská dráha - 140 let Moldavské horské dráhy - přechod na stránku na Facebooku

Plánované akce

 

Po dlouhodobé uzavírce trati bude provoz na Moldavské dráze opět obnoven po 31. říjnu 2018. Slavnostní jízda k obnovenému provozu se koná v neděli 18. 11. 2018.

 

Moldavská horská dráha - Moldava 2018 - grafika

Sledujte náš web a staňte se fanoušky naší facebookové stránky "Moldavská horská dráha - 140 let" a "Krušnohorské noviny - Erzgebirgs-Zeitung".

 

Ukázka z TV dokumentu

Půlroční turné filmu o moldavské dráze skončilo. Krušnohorské noviny chystají vydání filmu na DVD.

 

Most

Moldavská horská dráha - Průvodce - Most - úvodní foto - grafika

 

Přesunutý kostel "Nanebevzetí Panny Marie"

Most - Přesunutý kostel Nanebevzetí Panny Marie - grafika

Gotický kostel v Mostě byl vystavěn po požáru města v roce 1515 podle plánů Jakuba Heilmanna ze Schweinfurtu na místě raně gotické baziliky. Stavba nového chrámu zasvěceného Panně Marii byla zahájena roku 1517 a trvala až do začátku 17. století. Při likvidaci starého města Mostu z důvodu těžby uhlí byl kostel přesunut v roce 1975 o 841,1 m do blízkosti barokního špitálu s gotickým kostelem sv. Ducha na bývalém Pražském předměstí. Pro veřejnost je kostel Nanebevzetí Panny Marie znovu zpřístupněn od roku 1988. Ke znovuvysvěcení přesunutého chrámu došlo v červnu 1993. Z původního bohatého vybavení se dochovala řada umělecky hodnotných děl.

Charakter místa: Kostel, expozice, vyhlídková věž

Razítkovací místo: ANO

 

Expozice starého Mostu

Moldavská horská dráha - Průvodce - Most - Expozice starého Mostu - grafika - grafika

Expozice mapuje historii města Mostu a jeho zánik kvůli těžbě hnědého uhlí. Výstava se soustřeďuje především na období let 1860 až 1970. Atraktivní součástí je mobilní maketa gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie připomínající jeho unikátní přesun v roce 1975. Návštěvníci zde najdou také velkoformátové fotografi e zachycující významné budovy a veřejná prostranství někdejšího královského města. Na interaktivní mapě historického Mostu lze vyhledat konkrétní domy i s jejich čísly popisnými. Mimo jiné si zde může návštěvník doslova osahat trojrozměrné exponáty pocházející z města, které muselo ustoupit těžbě uhlí.

Charakter místa: Expozice

Razítkovací místo: NE

 

Oblastní muzeum v Mostě

Most - Oblastní muzeum v Mostě - grafika

Oblastní muzeum v Mostě sídlí od roku 1982 v budově bývalého německého reálného gymnázia (poté střední průmyslové školy). Pro veřejnost bylo slavnostně otevřeno až po rozsáhlé rekonstrukci celé stavby v roce 1996. Muzeum obsahuje tři přírodovědné a tři společenskovědní stálé expozice. V roce 2015 zde byla otevřena dlouhodobá výstava věnující se málo známým faktům o průběhu II. světové války na Mostecku. Najdete zde mnoho unikátních předmětů, které jsou veřejně k vidění od války poprvé. Pod správu muzea patří také expozice v architektonicky zajímavé budově bývalého městského krematoria z roku 1924, která přibližuje život obyvatel ve válečném období, výstavbu chemického komplexu v Záluží a osudy osob zavlečených do pracovních a zajateckých táborů mezi lety 1939 a 1945. Bohaté sbírkové fondy jsou zaměřeny nejen na historii a přírodu Mostu a okolí, ale zabývají se rovněž oblastí od Krušných hor po České středohoří. Jednou z nejoblíbenějších stálých expozic ze širšího okolí je výstava věnovaná baronce Ulrice von Levetzow, lásce velkého německého básníka Johanna Wolfganga von Goete, častý návštěvník lázní Teplice.

Charakter místa: Expozice

Razítkovací místo: ANO

 

Hrad Hněvín

Moldavská horská dráha - Průvodce - Most - Hrad Hněvín - grafika - grafika

Hněvín (německy dříve Landeswarte) byl strážním hradem ležícím na stejnojmenném vrchu ve městě Most. Hrad z 13. století byl zbořen po třicetileté válce. Jeho dnešní podoba vychází z historizující rekonstrukce na přelomu 19. a 20. století. Od roku 1970 byla pro veřejnost otevřena hvězdárna, která vznikla přestavbou bývalé hradní kaple umístěné ve východní věži přímo nad příjezdovou cestou k hradu. Každoročně v červnu se na hradě koná Den magistra Kelleyho. Anglický alchymista na Hněvíně nuceně pobýval za vlády Rudolfa II. až do své smrti v roce 1597.

Areál hradu včetně hvězdárny byl v letech 2001 - 2002 kompletně zrekonstruován.

Razítko do Vašeho turistického pasu obdržíte jak v restauraci, tak i ve vyhlídkové věži.

Charakter místa: Hrad, vyhlídkové místo, restaurace

Razítkovací místo: ANO

 

Turistické informační centrum

Most - Turistické informační centrum - grafika

Turistické informační centrum Most nabízí celoročně informace o zajímavostech v okolí města Most (region Severozápadní Čechy) a turistické oblasti Krušné Hory a Podkrušnohoří. Poskytované služby pro občany a návštěvníky: památky, kulturní a přírodní zajímavosti, kulturní, společenské a sportovní vyžití na Mostecku, možnosti ubytování a stravování, vyhledávání dopravního spojení, tipy na výlety a na zajímavě strávený čas na Mostecku, informační materiály o Mostě a okolí i o celém Ústeckém kraji, turistické známky a vizitky, pohlednice, turistické mapy, DVD a publikace o městě Most, pořádání okružních jízd s programem dle Vašich požadavků, propagace kulturních, společenských a sportovních akcí.

Charakter místa: Informační centrum

Razítkovací místo: ANO

 

 

Památník obětem II. světové války na Mostecku

Moldavská horská dráha - Průvodce - Most - Památník obětem II. světové války na Mostecku - grafika - grafika

Mezinárodní památník obětem II. světové války se nachází v budově bývalého městského krematoria na starém hřbitově. Jeho součástí je expozice věnovaná právě období II. světové války na Mostecku. Poukazuje nejen na válečné události, ale přibližuje také množství osudů lidí, do jejichž života válka významným způsobem zasáhla. K vidění jsou dokumenty, fotografie, modely vojenské techniky a množství trojrozměrných artefaktů.

Charakter místa: Expozice

Razítkovací místo: ANO

 

Registrace turistického pasu z webu

Aktuálně

24.1.2017 10:10

Zimní výlet 2017

Moldavská horská dráha - Podzimní jízda historickými motoráky 2016

10.9.2016 22:55

Podzimní jízda historickými motoráky 2016

Moldavská horská dráha - Podzimní jízda historickými motoráky 2016

Zvláštní jízda historickými motoráky ke 70. výročí obnovy válkou zničeného mikulovského viaduktu bude součástí premiéry nového dokumentárního filmu o moldavské dráze.

24.1.2017 10:18

Expedice 30.04.2016

Moldavská horská dráha - První expedice po trase lanovky Fláje – Moldava (vytýčení nové turistické trasy mezi moldavským nádražím a flájskou přehradou)

První expedice po trase lanovky Fláje – Moldava (vytýčení nové turistické trasy mezi moldavským nádražím a flájskou přehradou). Fotogalerie z expedice 30. 4. 2016.

Copyright ©: Moldavská horská dráha (2015) :: ::Moldavská horská dráha - Dodo-photo - přechod na stránku Design & code: David Doležal - Dodo-photo
Powered by: Moldavská horská dráha - Redakční systém Agáta - přechod na stránkuR.S. Agáta

Moldavská horská dráha - Facebook - přechod na stránku

Moldavská horská dráha - Novinky - přechod na stránku s RSS kanálem novinek Moldavská horská dráha - Kontakty - přechod na stránku s kontaktním formulářem